Korona po leczeniu kanałowym
Ząb po leczeniu kanałowym wymaga odbudowy. Istnieją różne sposoby, by jej dokonać, np. wypełnienie lub inlay/onlay, a także korona protetyczna. Dziś omówimy to ostatnie rozwiązanie.
Dlaczego po leczeniu kanałowym potrzebna jest odbudowa zęba?
Leczenie kanałowe przeprowadza się najczęściej w sytuacji, gdy doszło do zakażenia bądź zapalenia miazgi zęba, czyli jedynej jego unerwionej tkanki. Taki zabieg często jest jedyną możliwością uratowania zęba – alternatywą jest ekstrakcja.
Leczenie kanałowe polega na tym, że komorę zęba oraz jego kanały korzeniowe oczyszcza się z zainfekowanej miazgi, a powstałą w ten sposób pustą przestrzeń wypełnia się szczelnie ciekłą gutaperką, czyli materiałem na bazie naturalnego kauczuku.
Leczenie kanałowe to inwazyjny zabieg, który wymaga naruszenia tkanek zęba – żeby uzyskać dostęp do miazgi, lekarz musi otworzyć jego koronę. Dlatego ząb po leczeniu kanałowym wymaga odbudowy. Do najlepszych sposobów na jego zrekonstruowanie należy zastosowanie korony protetycznej.
Ząb po leczeniu kanałowym a korona protetyczna
Korona protetyczna to uzupełnienie, które odbudowuje naturalną koronę zębową. Odzwierciedla ją zarówno pod względem wyglądu, jak i pełnionych funkcji.
Korony protetyczne wykonuje się z różnych materiałów. Do popularnych rozwiązań, ze względu na niższą cenę, należą korony na podbudowie metalowej. Odznaczają się one dobrą wytrzymałością, jednak ich estetyka może pozostawiać nieco do życzenia. Metalowa podbudowa, na której napalana jest porcelana, może być powodem obniżenia walorów wizualnych zęba – jeżeli z biegiem czasu dojdzie do obniżenia linii dziąsła, może pojawić się charakterystyczny efekt zasinienia w formie ciemnoszarej linii. Dlatego korony na metalowej podbudowie lepiej sprawdzają się w odbudowie zębów na dalszych miejscach łuku, gdzie nieco niższa estetyka nie stanowi aż takiego problemu.
Korony pełnoceramiczne i cyrkonowe wiążą się z większymi kosztami, ale odznaczają się za to nieskazitelną estetyką. Doskonale odwzorowują wygląd prawdziwych koron zębowych, tak pod względem kształtu, jak i koloru. Nawet sposób, w jaki odbijają światło, odpowiada temu, jaki występuje w przypadku naturalnego szkliwa.
Niekiedy po leczeniu kanałowym korona jest bardzo zniszczona, a dodatkowo usunięcie miazgi powoduje osłabienie struktury zęba. W takim przypadku często wzmacnia się odbudowę za pomocą nie tylko korony protetycznej, ale także wkładu koronowo-korzeniowego. Wkład ten stanowi wzmocnienie dla zęba i jego odbudowy oraz podstawę, na której osadza się koronę.
Wkład mocuje się częścią korzeniową w wyleczonym kanale korzeniowym. Kanał musi mieć do tego odpowiednią długość i być solidnie utwierdzony w zębodole. Część koronowa wkładu, w kształcie stożka lub śruby, jest elementem retencyjnym wystającym ponad korzeń.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu kanałowym i odbudowie zęba, zapraszamy do Just Smile Clinic. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 662 471 814 lub wypełniając formularz.