Pęknięta proteza zębowa
W Twojej protezie zębowej pojawiło się pęknięcie i nie wiesz, co zrobić z tym problemem? W naszym najnowszym wpisie zajmujemy się właśnie tym ważnym zagadnieniem.
Pęknięta proteza zębowa – przyczyny
Do pęknięcia protezy zębowej może dojść z różnych powodów. Czasem winna jest po prostu słaba jakość protezy – zastosowanie gorszego materiału lub nieprawidłowości w samym procesie jej wykonania. Ale nawet dobrze wykonana proteza z materiałów wysokiej jakości może pęknąć.
Powodem może być uraz mechaniczny. Różne przypadki mogą się zdarzyć – proteza może na przykład upaść na twardą powierzchnię. Mechaniczne urazy mogą być też spowodowane nieodpowiednim dopasowaniem protezy. Jeżeli proteza nie jest dobrze dopasowana, rozkład sił działających na nią w jamie ustnej jest nierównomierny, przez co pewne jej fragmenty mogą być poddawane przeciążeniom. Stąd już niedaleka droga do pęknięcia.
Trzeba tu zaznaczyć, że nawet, jeżeli proteza została dobrze dopasowana, to z czasem rozkład działających na nią sił może się zmienić, ponieważ z biegiem lat zmienia się struktura dziąseł i kości. Wówczas proteza może ulegać wspomnianym przeciążeniom.
Wreszcie nie można zapominać o tym, że do pęknięcia protezy zębowej może doprowadzić także po prostu zużycie materiału. Z czasem materiał, z którego została wykonana, może tracić swoją pierwotną wytrzymałość. A ponieważ proteza każdego dnia jest poddawana obciążeniom związanym z żuciem i mówieniem, nietrudno o jej mikrouszkodzenia, które po pewnym czasie mogą przekształcić się w pęknięcie.

Jak zapobiegać pęknięciu protezy?
Nie sposób całkowicie wykluczyć ryzyka pęknięcia protezy, można je jednak ograniczyć. Ważna jest między innymi jej codzienna higiena. Protezę należy codziennie czyścić. Powinno się do tego celu stosować szczoteczki i środki specjalnie przeznaczone do protez. Używanie narzędzi i past przeznaczonych do naturalnych zębów nie jest tu wskazane, ponieważ materiały, z których wykonuje się protezy, są mniej wytrzymałe niż szkliwo zębów.
Kolejną ważną kwestią, jeżeli chce się uniknąć pęknięcia protezy, jest unikanie gryzienia twardych pokarmów. Proteza jest mniej wytrzymała niż naturalne zęby, więc twarde pokarmy, takie jak na przykład orzechy, narażają ją na zniszczenia. Nie dotyczy to protez na implantach, które dzięki swemu umocowaniu w kości przywracają funkcjonalność jamy ustnej w stopniu zbliżonym do naturalnego.
Nie można też zapominać o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Dzięki nim lekarz na bieżąco może kontrolować stan protezy, zauważyć w porę niepokojące symptomy i podjąć odpowiednie działania, zanim dojdzie do pęknięcia.
Co zrobić, gdy pęknie proteza?
A co, jeżeli już doszło do pęknięcia protezy? W żadnym wypadku nie należy samemu próbować jej naprawić. Domowe metody mogą wręcz pogorszyć sprawę, doprowadzając do podrażnień i stanów zapalnych dziąseł. Zwykły klej się nie sprawdzi, a materiały, z których wykonywane są protezy, mogą wchodzić z nim w niekorzystne reakcje chemiczne.
Z pęknięta protezą należy udać się do dentysty. On oceni charakter i stopień uszkodzenia oraz zdecyduje, czy protezę można poddać naprawie w laboratorium protetycznym, czy też lepszym rozwiązaniem będzie jej wymiana.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o protezach zębowych, zapraszamy do Just Smile Clinic. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 662 471 814 lub wypełniając formularz na stronie.