Skutki próchnicy zębów
Próchnica należy do najczęstszych problemów dotyczących zębów. Jednak jej skutki wcale nie ograniczają się jedynie do zębów. Choroba ta może się wiązać z niekorzystnymi konsekwencjami dla całego organizmu.
Próchnica zębów – co warto wiedzieć?
Próchnica jest chorobą, z którą zmaga się aż 90% społeczeństwa. Odpowiadają za nią bakterie, które żyją w jamie ustnej. Odżywiają się one cukrami, które dostarczamy im z jedzeniem. W procesie przetwarzania cukru produkują kwaśne substancje, które niszczą tkanki zębów – początkowo rozkładają szkliwo, prowadząc do powstawania ubytków, a z czasem przenikają stopniowo w głębsze struktury zęba.

Skutki nieleczonej próchnicy dla zdrowia jamy ustnej
W początkowym stadium próchnica może rozwijać się bez objawów, które byłyby odczuwalne przez Pacjenta. Dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym – pozwalają wykryć zmiany próchnicowe na tym wczesnym etapie i wdrożyć odpowiednie działania, zanim choroba się rozwinie. Leczenie próchnicy we wczesnym stadium pozwala uratować przed tą chorobą więcej tkanek zęba. Jeżeli pozwala się próchnicy rozwijać, prowadzi ona do wielu niekorzystnych efektów.
Skutki próchnicy zębów dla zdrowia jamy ustnej to między innymi ból. W miarę jak choroba postępuje, dochodzi do podrażnienia miazgi zęba – wewnętrznej, unerwionej i unaczynionej tkanki. Wywołuje to silny ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Uszkodzenie szkliwa i odsłonięcie warstw zębiny przyczynia się do nadwrażliwości zębów – zaczynają reagować krótkotrwałym, intensywnym bólem na czynniki zewnętrzne, takie jak niska lub wysoka temperatura, dotyk czy pokarmy o kwaśnym lub słodkim smaku.
Nieleczona próchnica prowadzi do stanu zapalnego miazgi zęba. Jeżeli umożliwi mu się niezakłócony rozwój, dojdzie do martwicy miazgi. W tym stadium już jedynie leczenie kanałowe może uratować przed utratą zęba, a i to nie w każdym przypadku – zdarza się, że taki ząb trzeba usunąć.
Wymieniając konsekwencje nieleczonej próchnicy, trzeba wspomnieć także o zmianach w tkankach okołowierzchołkowych. Gdy bakterie przedostaną się do kanału korzeniowego, efektem ich działania mogą być zmiany zapalne w kości przy wierzchołku zęba. Dopóki są niewielkie, można podjąć ich leczenie, a następnie dokonać wypełnienia kanału i odbudowy zęba. Jeżeli jednak stan zapalny ma duży zasięg, może być konieczne usunięcie zęba lub wykonanie resekcji wierzchołka korzenia.
Próchnica zębów – powikłania ogólnoustrojowe
Skutki próchnicy nie ograniczają się do obszaru jamy ustnej. Ma ona wpływ również na inne partie organizmu. Jednym z takich skutków jest osłabienie odporności.
Jama ustna to początek zarówno układu pokarmowego, jak i oddechowego, nie powinno więc dziwić, że namnażające się bakterie próchnicotwórcze mogą przenikać do obu tych układów. A jeżeli w jamie ustnej występują skaleczenia czy choćby tylko krwawienie dziąseł, bakterie mogą też przedostać się do krwiobiegu.
Do najgroźniejszych powikłań, jakie mogą wystąpić przy zaawansowanej próchnicy należy sepsa, choroby serca i nerek, a także zapalenie opon mózgowych. Zwiększa się ryzyko miażdżycy i chorób wsierdzia, oraz choroby wrzodowej żołądka i cukrzycy typu 2.
Jak widać, próchnica jest poważnym problemem, który dotyczy nie tylko zębów i którego w żadnym razie nie powinno się bagatelizować. Nie zapominaj więc o regularnych wizytach kontrolnych. Im wcześniej rozpocznie się leczenie próchnicy, tym lepiej.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o próchnicy, zapraszamy do Just Smile Clinic. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer [numer_telefonu_link] lub wypełniając formularz.