Wstawienie zęba – jak przebiega zabieg i jakie jest ryzyko?
Brakujący ząb to problem, którego nie należy bagatelizować. Braki zębowe powinno się uzupełniać. Na czym polega wstawienie zęba? W miejsce korzenia zębowego wszczepiamy implant stomatologiczny i mocujemy na nim odbudowę protetyczną w postaci korony. To wieloetapowy proces, który za chwilę prześledzimy krok po kroku.
Jak przebiega wstawienie zęba?
Pierwszym krokiem jest konsultacja, podczas której przeprowadza się przegląd stomatologiczny oraz wywiad lekarski. W ten sposób poznajemy całokształt sytuacji w jamie ustnej Pacjenta, a także dowiadujemy się o jego ogólnym stanie zdrowia, potrzebach i oczekiwaniach.
Na tym etapie przeprowadzamy też potrzebną diagnostykę. Żeby dokładnie zaplanować wszczepienie implantu, z reguły potrzebne jest wykonanie zdjęć RTG oraz tomografii komputerowej. Dzięki temu możemy dokładnie poznać stan tkanki kostnej Pacjenta, co ma kluczowe znaczenie, by leczenie implantologiczne przyniosło oczekiwane rezultaty.
Na podstawie uzyskanych w ten sposób informacji przygotowujemy plan leczenia, uwzględniający wszystkie jego etapy.
Nie zawsze tkanka kostna znajduje się w odpowiednim stanie i ilości. Jeżeli jest jej zbyt mało, to przed przystąpieniem do implantacji przeprowadzamy dodatkowe zabiegi rekonstrukcji kości, pozwalające przygotować odpowiednie podłoże dla implantu. Osiągamy to dzięki zabiegom takim jak sterowana regeneracja kości i podniesienie dna zatoki szczękowej, wykorzystując w tym celu tkankę kostną od innych dawców, ksenograft lub sztuczne materiały kościozastępcze.
Sama implantacja, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie jest zbyt czasochłonnym zabiegiem. Polega na nawierceniu kości w miejscu brakującego zęba i wkręceniu w nią implantu. Implant wkręca się podobnie jak śrubkę, co ułatwia jego gwintowana powierzchnia. Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu, nie trzeba więc obawiać się bólu.
Teraz następuje okres gojenia. W tym czasie regenerują się naruszone podczas zabiegu tkanki oraz zachodzi proces osteointegracji, czyli obrośnięcia implantu przez kość. Zazwyczaj trwa to od trzech do sześciu miesięcy.
Po tym czasie, jeżeli osteointegracja przebiegła prawidłowo, dokonujemy odsłonięcia implantu. Wiąże się to z nacięciem błony śluzowej, by uzyskać dostęp do implantu, oraz wkręceniu na niego śruby gojącej. Pomaga ona w prawidłowym wygojeniu błony śluzowej wokół implantu oraz profiluje dziąsło, by było dostosowane do docelowej odbudowy protetycznej – osłania platformę implantu, zabezpieczając ją w ten sposób przed ponownym zakryciem przez dziąsło.
Po zabiegu odsłonięcia implantu tkanki goją się przez około dwa tygodnie. Po upływie tego czasu na implancie mocujemy docelową koronę protetyczną.
Ryzyko przy wstawianiu zęba – jakie są powikłania?
Leczenie implantologiczne odznacza się bardzo dużą skutecznością – kończy się sukcesem w około 99% przypadków. Niemniej może się zdarzyć wystąpienie pewnych powikłań, które mają związek przede wszystkim z przebiegiem osteointegracji. Może się zdarzyć, że implant zostanie odrzucony, czyli jego integracja z tkanką kostną zakończy się niepowodzeniem.
Występujące wówczas powikłania obejmują dolegliwości bólowe, opuchliznę i krwawienie, świadczące o stanie zapalnym dziąseł. Może też wystąpić powiększenie węzłów chłonnych i ból gardła, a implant zaczyna się ruszać.
Najczęstszą przyczyną odrzucenia implantu jest brak przestrzegania lekarskich zaleceń pozabiegowych, przede wszystkim zaniedbanie higieny jamy ustnej.
A zatem ryzyko niepowodzenia przy wstawianiu zęba istnieje, ale nie wynosi więcej niż 1,5%-2%.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o uzupełnianiu braków zębowych, zapraszamy do Just Smile Clinic. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 662 471 814 lub wypełniając formularz.