Ząb zatrzymany
Czym jest ząb zatrzymany? W jaki sposób dochodzi do powstania tej przypadłości i jak w takim przypadku przebiega leczenie?
Co to jest ząb zatrzymany?
Ząb zatrzymany to taki, który nie osiągnął płaszczyzny zgryzu, choć okres jego fizjologicznego wyrzynania został już zakończony. Jeżeli chodzi o anatomię, jest to ząb wykształcony prawidłowo, a jednak pozostaje pod powierzchnią dziąsła.
Ta przypadłość najczęściej dotyka trzonowców, zwłaszcza ósemek, oraz górnych kłów, tak naprawde jednak nie jest ograniczona jedynie do tych zębów.
Ząb może być zatrzymany całkowicie lub częściowo. W zatrzymaniu częściowym fragment zęba jest widoczny nad powierzchnią dziąsła, natomiast w przypadku zatrzymania całkowitego ząb jest w całości otoczony przez kość i żaden jego kawałek nie wystaje ponad powierzchnię dziąsła. Dlatego obecność zęba zatrzymanego objawia się dopiero dzięki badaniu RTG.
Dlaczego dochodzi do zatrzymania zęba?
Zatrzymany ząb to w większości przypadków wynik braku miejsca w łuku. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy ząb mleczny utrzymywał się w zębodole przez zbyt długi czas. Miejsce, na którym powinien już pojawić się ząb stały, jest wówczas zajęte, przez co pozostałe zęby są zbyt ciasno ułożone, by ząb ten mógł prawidłowo się wyrżnąć.
Jednak zatrzymanie zęba może być również spowodowane innymi czynnikami. Do tych ważniejszych należą urazy szczęki, nieodpowiednie leczenie stomatologiczne w przeszłości, zmiany hormonalne, niedobory witamin A i D.
Ząb zatrzymany – jak go rozpoznać?
W przypadku zęba zatrzymanego częściowo rozpoznanie jest proste, ponieważ część korony wystaje nad dziąsło. Gorzej jest z zębami zatrzymanymi całkowicie, ale to zależy od tego, jakie miejsce w łuku zajmują. Brak zęba w łuku zębowym na ogół od razu zwraca uwagę – Pacjent może taką lukę z łatwością wyczuć językiem czy zobaczyć w lustrze. Problemem są jednak ósemki. Znajdują się na samych końcach łuku zębowego, pojawiają się najpóźniej i nie u każdego Pacjenta w ogóle się wykształcają. Dlatego brak ósemek nie budzi u Pacjentów niepokoju i dopiero zdjęcie rentgenowskie pozwala wykryć obecność zatrzymanej ósemki.
Jak wygląda leczenie w przypadku zatrzymanego zęba?
W części przypadków można przeprowadzić ściąganie zatrzymanego zęba, przywracając go do prawidłowego położenia za pomocą leczenia ortodontycznego. W wielu przypadkach jednak konieczne jest chirurgiczne usunięcie zatrzymanego zęba. Taki zabieg przebiega podobnie jak zwykła ekstrakcja, wymaga jednak nacięcia dziąsła, by uzyskać dostęp do zęba. W trudniejszych przypadkach może być też konieczne usunięcie w tym celu części kości szczękowej. Ząb usuwany jest w całości lub podzielony na części. Po usunięciu zęba i oczyszczeniu zębodołu lekarz zakłada szwy.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zębach zatrzymanych i chirurgicznej ekstrakcji takich zębów, zapraszamy do Just Smile Clinic. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 662 471 814 lub wypełniając formularz.