Bonding
Bonding to nieinwazyjna metoda korekcji estetycznej zębów. Polega na tym, że na powierzchnię zębów nakłada się cienką warstwę wytwarzanego z żywicy kompozytu. Utrzymuje się on na ich powierzchni dzięki zjawisku adhezji, czyli wzajemnego przylegania różnych materiałów w efekcie oddziaływań między cząsteczkami.
Bonding pozwala na skorygowanie niewielkich estetycznych niedoskonałości, wśród których można wymienić przebarwienia, zniekształcenia, drobne ukruszenia czy zbyt duże przerwy między zębami (na przykład diastema).
Jak wykonuje się bonding?
Bonding nie jest czasochłonnym zabiegiem. Można w całości wykonać go w ciągu jednej wizyty w gabinecie, wymaga jednak najpierw pewnego przygotowania.
Pierwszym krokiem jest konsultacja, która obejmuje dokładne sprawdzenie stanu zębów. To ważne, ponieważ bonding powinien być wykonywany tylko na zdrowych zębach. Jeżeli zatem zostanie stwierdzona obecność próchnicy, zęby wymagają wyleczenia przed przystąpieniem do bondingu.
Jeżeli zęby są zdrowe, można przystąpić do zabiegu. Zanim zostanie nałożony kompozyt, powierzchnia zębów musi zostać odpowiednio przygotowana – oczyszcza się ją i wytrawia kwasem o łagodnym działaniu.
Przed nałożeniem kompozytu zęby pokrywa się warstwą żywicy kompozytowej. Na nią właściwy kompozyt nakłada się warstwami, a każda z nich jest starannie modelowana dla jak najlepszego odtworzenia naturalnej powierzchni zęba. Następnie materiał kompozytowy zostaje naświetlony lampą stomatologiczną, dzięki czemu zyskuje docelową twardość i odporność na uszkodzenia. Na koniec wykonuje się polerowanie, dzięki któremu kompozytowa odbudowa zostaje wygładzona i uzyskuje połysk.
Zalety i wady bondingu
Do największych zalet bondingu należy to, że nie wymaga dużej ingerencji w strukturę zęba. Nie trzeba na przykład szlifować szkliwa, jak ma to miejsce w przypadku licówek porcelanowych. Bonding jest też tańszy niż alternatywne metody estetycznej korekcji uśmiechu. Jest też zabiegiem, który nie zajmuje dużo czasu, a efekt jest natychmiastowy.
Jeżeli chodzi o wady, to trzeba zdawać sobie sprawę, że bonding koryguje jedynie drobne niedoskonałości – nie pomoże na przykład w przypadku wady zgryzu. Poza tym nie jest tak trwały jak chociażby porcelana – po upływie około pięciu lat może się przebarwiać i wykruszać, toteż zabieg będzie wymagał powtórzenia.
Licówki i bonding – co warto wiedzieć?
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o bondingu, zapraszamy do Just Smile Clinic. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 662 471 814 lub wypełniając formularz.