Periodontologia

periodontologia Olsztynek

Periodontologia jest gałęzią stomatologii, której przedmiotem działań jest rozpoznawanie i leczenie chorób przyzębia. Przyzębie to tkanki otaczające zęby. Odpowiadają między innymi za ich stabilne umocowanie – w przypadku zaawansowanej choroby przyzębia, czyli paradontozy, grozi nawet utrata zębów.

Choroby przyzębia – jakie są ich przyczyny?

Do rozwoju chorób przyzębia przyczyniają się przede wszystkim bakterie żyjące w jamie ustnej. Szczególnie duże ich skupiska znajdują się na kamieniu nazębnym. Powstaje on z płytki bakteryjnej. Stale odkłada się ona na zębach. Jeżeli nie usuwa się jej na bieżąco, regularnie i dokładnie myjąc zęby, to pod wpływem substancji mineralnych zawartych w ślinie ulega ona mineralizacji i twardnieje.

Kamienia nazębnego nie da się usunąć domowymi metodami. Oczyszczenie z niego zębów wymaga specjalistycznego sprzętu. Dlatego zaleca się przynajmniej raz na pół roku profesjonalną higienizację w gabinecie stomatologicznym. Obejmuje ona zabiegi takie jak skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzację. Zęby zostają oczyszczone z kamienia oraz osadów, a także zabezpieczone przed ich ponownym szybkim przyleganiem.

Niestety higiena jamy ustnej często bywa zaniedbywana. W efekcie kamień nazębny przyrasta, a bakterie się namnażają. Kamień odkłada się też poniżej linii dziąseł, prowadząc do powstania patologicznych kieszonek dziąsłowych i stanów zapalnych.

Istnieją także inne czynniki, które zwiększają ryzyko chorób przyzębia. Wymienić tu należy predyspozycje genetyczne, nieodpowiednie odżywianie, a także choroby ogólnoustrojowe, które zmniejszają odporność organizmu.

Jakie są objawy chorób przyzębia?

Jak można rozpoznać chorobę przyzębia? Do najbardziej typowych objawów należą opuchnięte i zaczerwienione dziąsła, a także ich krwawienie, przede wszystkim podczas szczotkowania. Chorobie może towarzyszyć również nieprzyjemny zapach z ust, a cofanie się dziąseł i związane z nim odsłonięcie szyjek zębowych przyczyniają się do nadwrażliwości zębów. Zęby zaczynają reagować intensywnym, choć krótkotrwałym bólem na bodźce takie jak niska i wysoka temperatura, słodki lub kwaśny smak, a także na dotyk.

Choroby przyzębia należy leczyć. Grożą nie tylko utratą zębów, ale także zwiększają ryzyko chorób żołądka i układu krążenia oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jak leczymy choroby przyzębia?

Na początek przeprowadzamy dokładną diagnostykę. Dobór odpowiedniej metody leczenia zależy od charakteru i stopnia zaawansowania choroby.

Jedną z metod jest skaling. Zastosowanie wytwarzającego ultradźwięki skalera pozwala skutecznie usunąć kamień z zębów. Skaling wykonujemy nie tylko nad-, ale i poddziąsłowo, oczyszczając ze złogów kamienia kieszonki dziąsłowe. W ten sposób niwelujemy stan zapalny.

periodontolog Olsztynek
leczenie paradontozy Olsztynek


Gdy choroba jest już w bardziej rozwiniętym stadium, jedną z metod leczenia jest kiretaż. Polega na oczyszczeniu korzeni zębów i patologicznych kieszonek dziąsłowych z biofilmu bakteryjnego, osadów i innych przyczyn odpowiadających za stan zapalny. Stosujemy do tego celu kirety – specjalne narzędzia stomatologiczne.

Przy mniejszych kieszonkach dziąsłowych, nie przekraczających 5 mm głębokości, wykonujemy kiretaż metodą zamkniętą. Głębsze kieszonki wymagają już kiretażu otwartego, przy którym konieczne jest nacięcie dziąsła, a po zabiegu założenie szwów.

Jeżeli choroba przyzębia jest zaawansowana, nie wystarczy usunięcie jej przyczyny – potrzebna jest także naprawa zniszczeń, jakie zdążyła poczynić w jamie ustnej. Temu celowi służy chirurgia plastyczna tkanek miękkich oraz regeneracja przyzębia pozwalająca odbudować struktury podporowe zębów.



Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o chorobach przyzębia i metodach ich leczenia, zapraszamy do Just Smile Clinic. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 662 471 814 lub wypełniając formularz.


89 670 10 24